Meno edukacijos savaitė „Menų dūzgės“ – atgaiva mokytojams

Mokinių apklausos ir tyrimai rodo, kad daugeliui nepatinka tradiciškai vedamos pamokos, nes toks būdas – nuobodus. Tačiau nėra ir negali būti universalaus, kiekvienam mokytojui ir mokiniui tinkančio metodo. Įrodyta, kad mokymo būdų įvairovė skatina mokinių susidomėjimą ir mokymosi motyvaciją. Mokytojas su mokiniu kartu turi surasti sau tinkamiausius mokymo ir mokymosi būdus.

Kaip mokytojui pasiekti tokių tikslų, kai naujovės visada reikalauja daug pastangų? Į šį klausimą bent iš dalies padės atsakyti ir naujų idėjų suteiks pirmoji meno edukacijos kultūros erdvėse savaitė „Menų dūzgės“, kurios renginiai vyks balandžio 14-18 d. beveik visoje Lietuvoje.

Šiuose renginiuose meninio ugdymo ir kitų dalykų mokytojai susipažins su įvairiomis meno, kultūros edukacijos formomis, galės jas išbandyti, diskutuoti su kolegomis, išmokti naujų dalykų. „Menų dūzgės“ – tai išlaisvinantis dūzgimas kultūros erdvėse, tai laikas, skirtas mokytojui atsigauti po sunkių darbo savaičių klasėse, tai malonumai sielai,– sako UPC Ugdymo turinio skyriaus metodininkė Žydrė Jautakytė. – Dūzgimas vyks galerijose, muziejuose, koncertų salėse, bibliotekose. Mokytojai lankys parodas, edukacines programas – pažins senuosius amatus, įvairias technikas, klajos po orkestro planetą, žiūrės filmus, diskutuos“.

Per „Menų dūzges“ bus surengti 157 renginiai 56-iose skirtingose institucijose Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Marijampolėje, Kupiškyje, Kelmėje, Lazdijuose, Vilkaviškyje ir Zarasuose.

Kauno kolegijos J. Vienožinskio menų fakultete vyks fotografijos kūrybinės dirbtuvės, per kurias bus supažindinama su cianotipijos teorija ir atliekami praktiniai kūrybiniai darbai. Cianotipija – tai pirmasis fotografinis procesas, kuris buvo panaudotas vaizdui išsaugoti ir mokslinėms knygoms iliustruoti. Jis buvo skirtas fotogramoms išgauti – medžio lapas ar gėlės žiedas buvo naudojami kaip objektai, kuriuos dėdavo ant cianotipija padengto popieriaus ir taip gaudavo to objekto atvaizdą popieriuje.

Be to, dirbtuvių rengėjai pristatys dar vieną technologiją – „Cliche verre“. Aprūkinto stiklo paviršiuje galima piešti ar braižyti, o vėliau atspausti atvaizdą ant cianotipija paruošto popieriaus. 

Per šiuos įdomius, paprastus ir patrauklius procesus moksleiviai galėtų būti supažindinti su alternatyviąja fotografija, gauti istorinių žinių apie knygų iliustravimą, vystyti gebėjimus atlikti kūrybines–technologines ir menines užduotis.

Atviroje muzikos pamokoje ir orkestro repeticijoje mokytojai iš arti pažvelgs į muzikantus, išgirs mokyklos pamokose pristatomų kompozitorių kūrinių fragmentus. Taip pat papildys savo žinias apie instrumentus, orkestrą, muziką, pamatys, kaip įrašomi orkestro garsai.

Mokytojai bendraus su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru (meno vadovas ir vyr. dirigentas Juozas Domarkas) ir koncerto–pamokos dirigentu Modestu Barkausku. Profesionalūs muzikos ekspertai – smuikininkas ir muzikos istorijos specialistė – papasakos dar daugiau: kas sieja muziką ir fiziką, kodėl Filharmonijoje stovi paminklas dr. Jonui Basanavičiui, parodys pastate „įkalintus“ gatvę ir upeliuką, papasakos įdomių istorijų iš muzikantų gyvenimo.
 
Kupiškio rajone, Uoginių kaime esančiame A. Petrausko muziejuje bus kalbama apie žaislų istoriją. Užsiėmimo dalyviai sužinos senųjų žaislų atsiradimo istoriją, iš ko ir kas juos gamino. Jie turės galimybę susipažinti su vaikų, gyvenusių Kupiškio apylinkėse praeitame amžiuje, žaislais, jų medžiagomis, sužinoti, kaip žaislų išvaizdą ir reikšmę veikė to meto aplinka. O taip pat – pabandys pasigaminti žaislų patys.

Rusų dramos teatre vyks diskusija su spektaklio „Linksmoji Einšteino laboratorija“ kūrybine grupe – režisiere Sigita Pikturnaite, aktoriais Viačeslavu Mickevičiumi ir Sandra Latanauskaite. Šis cirko elementų turintis vaidinimas – unikali galimybė tiesiai iš fizikos genijaus Alberto Einšteino lūpų išgirsti apie beribį astronomijos pasaulį, kartu su juo nukeliauti į tolimiausius visatos pakraščius bei žvilgtelėti į mažiausias jos daleles.

Lietuvos nacionaliniame muziejuje mokytojai sužinos, kas buvo dievdirbiai, kur ir kodėl buvo statomi kryžiai, koplytėlės, stogastulpiai. Organizatoriai siūlo kartu pažinti šį nuostabų senosios liaudies skulptūros pasaulį, per kurį prabyla tautos meninė jausena, lengvai suvokiama šių kūrinių meninė kalba.

Rengiant „Menų dūzgės“ edukacijos savaitės programą bendradarbiavo įvairios kultūros, meno, mokslo ir ugdymo institucijos – bibliotekos, galerijos, koncertinės įstaigos, muziejai, viešosios įstaigos, draugijos, asociacijos, aukštojo mokslo institucijos, Švietimo ir mokslo, Kultūros ministerijos ir Ugdymo plėtotės centras. Organizatoriai nuoširdžiai linki renginių dalyviams puikių emocijų, naujų pažinčių ir prasmingų idėjų.

Edukacijos savaitės „Menų dūzgės“ renginių kalendorius:

http://www.upc.smm.lt/tobulinimas/renginiai/duzges.php

Anatolijus Jakimovas
IT skyriaus metodininkas

 

 
Informacija atnaujinta 2014-04-03 14:02:01
Informuojame, kad nuo 2019 m. rugsėjo 2 d. Ugdymo plėtotės centro veiklas vykdo Nacionalinė švietimo agentūra. Ši interneto svetainė toliau nebus atnaujinama, tačiau visa informacija išliks aktyvi ir prieinama tol, kol bus perkelta į Nacionalinės švietimo agentūros interneto svetainę www.nsa.smm.lt.