Algirdas Julius Greimas Lietuvoje, pasaulyje, mokykloje

2017 m. spalio 2–3 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyko tradicine tapusi Lietuvos ir užsienio lietuviškų mokyklų lituanistų konferencija „Algirdas Julius Greimas Lietuvoje, pasaulyje, mokykloje“, skirta įUNESCO minimų datų sąrašą įtraukto mitologo, semiotiko, kalbininko Algirdo Juliaus Greimo 100-osioms gimimo metinėms paminėti.

Konferencijos tikslas – aktualizuoti A. J. Greimo gyvenimą, mokslinę veiklą, nuopelnus Lietuvai, aptarti jo idėjų plitimą mokykloje, telkti akademinę ir mokytojų bendruomenę.

Susirinkusiuosius sveikino Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo viceministras dr. Giedrius Viliūnas, Lietuvos Respublikos kultūros ministrės patarėjas Viktoras Bachmetjevas, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos direktorius dr. Renaldas Gudauskas, kiek vėliau prisijungęs Lietuvos Respublikos Seimo kultūros komiteto pirmininko pavaduotojas dr. Arūnas Gelūnas.

Pranešimus skaitė ir diskusijoje „Ką reiškia Greimas Lietuvai? “ dalyvavo prof. habil. dr. Arūnas Sverdiolas, doc. dr. Darius Kuolys, dr. Dainius Razauskas, dr. Saulius Žukas, prof. dr. Kęstutis Nastopka, dr. Jūratė Levina ir kt. Vakare buvo pristatyta Martyno Mažvydo bibliotekos ir Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos organizuota interaktyvi keliaujanti paroda „Pasaulis semiotiko akimis“, sulaukusi didelio susidomėjimo. Parodą, kurios kuratorė – kultūros viceministrė dr. Gintautė Žemaitytė, sudaro kelios dalys: „Semiotizatorius“ (skirtingais aspektais semiotiškai išnagrinėti kasdienybės objektai) ir pasakojimai apie Greimo gyvenimo vaidmenis, jo įkurtą semiotikos mokyklą ir semiotines sąvokas. Apžiūrėję parodą, dalyviai grįžo į Konferencijų salę, kurioje vyko Ryčio Zemkausko režisuoto dokumentinio filmo „Cherchez Greimas“ (liet. Ieškokite Greimo) premjera ir diskusija su jo autoriumi.

Pasak prof. dr. K. Nastopkos, lietuvių atmintyje Algirdas Julius Greimas iškyla mažiausia dviem veidais – kaip semiotikas, Paryžiaus semiotikos mokyklos įkūrėjas, ir kaip mitologas, senųjų tikėjimų tyrėjas. Tad kitą dieną, po išsamių konferencijos svečių pranešimų, lituanistai dirbo grupėse, analizavo mitus, gilinosi į semiotikos mokslo prasmę. A. J. Greimo mitologinėms studijoms vadovavo dr. Daiva Vaitkevičienė, doc. dr. Zita Nauckūnaitė ir doktorantė Rūta Latinytė, semiotikos dirbtuvėse su konferencijos dalyviais dirbo dr. Jurgita Katkuvienė ir dr. Saulius Žukas.

Konferencijoje dalyvavo per šimtą garsaus lietuvių kilmės prancūzų semiotiko gerbėjų: Seimo, Švietimo ir mokslo ministerijos, Kultūros ministerijos atstovų, mokslininkų, lietuvių kalbos ir literatūros mokytojų ne tik iš Lietuvos, bet ir iš Airijos, Australijos, Baltarusijos, Danijos, Egipto, Islandijos, Izraelio, JAV, Jungtinės Karalystės, Norvegijos, Vokietijos, Estijos ir Punsko

Meilė Čeponienė,
Kvalifikacijos tobulinimo
skyriaus metodininkė

Nuotraukos Alės Vilutienės

 

 
Informacija atnaujinta 2017-10-09 15:33:54