Abakas (2014)

Taškai: 6

Kinų abakas – senovinis skaičiavimo prietaisas, kuriame skaičių nusako karoliukų pozicija.

Viršutinės dalies karoliukų vertė yra 5, o apatinės - 1. Abakas rodo nulį, kai visi karoliukai yra pastumti nuo centro (žr. kairįjį paveikslą).

Norėdami gauti skaičių 1746503, pastumiame atitinkamus karoliukus prie abako centro (žr. dešinįjį paveikslą).

Kokį skaičių vaizduoja šis abakas?


 

Paaiškinimas

Nuo seniausių laikų abakas buvo skaičiavimo prietaisas, kuriame skaičių vaizduoja akmenukų ar karoliukų pozicija (skaičiai yra užkoduoti). Stumdant karoliukus galima atlikti skaičiavimus (sudėtį, daugybą ir t. t.). Galiausiai, skaičiavimų rezultatas nuskaitomas iš abako (išvestis).

Tad abakas yra kompiuterio pirmtakas, juo kaip kompiuteriu koduojami duomenys, atliekami skaičiavimai ir išvedami rezultatai.

Šiai užduočiai mes naudojome kinų abaką „Suanpan“, kuris vis dar naudojamas Azijos šalyse. „Zhusuan“, tradicinis skaičiavimo metodas, naudojantis „Suanpan“, 2013 m. buvo įtrauktas į UNESCO sąrašą „Reprezentatyvusis žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašas“.

Atsakymas


Pirmieji nuliai gali būti praleisti, bet nuliai, einantys po kokio nors kito skaitmens, turi būti įrašyti.

 

 
Informacija atnaujinta 2015-10-16 15:36:59
Informuojame, kad nuo 2019 m. rugsėjo 2 d. Ugdymo plėtotės centro veiklas vykdo Nacionalinė švietimo agentūra. Ši interneto svetainė toliau nebus atnaujinama, tačiau visa informacija išliks aktyvi ir prieinama tol, kol bus perkelta į Nacionalinės švietimo agentūros interneto svetainę www.nsa.smm.lt.