GB kodas

Taškai: 12

Bebrai nori užkoduoti skaičius, todėl sukūrė „Greitąjį Bebro kodą“, kurį trumpiau vadinsime GB kodu. GB kodas yra grafinis paveikslas – 3⨉3 lentelė, kurios langeliai gali būti juodi arba balti.

Juodojo langelio reikšmė randama dešinėje pateiktoje lentelėje.

Bendroji GB kodo reikšmė gaunama sudėjus juodųjų langelių reikšmes.

Pavyzdžiui, greta paveiksle pateikto GB kodo reikšmė lygi
16 + 1 = 17.

Bebrai turi būti atidūs, jei į GB kodą žiūri iš kitos vietos, t. y., jei kodas pasukamas. Pasukus GB kodą, pasikeičia ir jo reikšmė

Pasukite šį GB kodą taip, kad bendroji reikšmė būtų didžiausia.

Paaiškinimas

GB kodas yra grafiškai užkoduoti skaičiai. GB kodo sistema atitinka dvejetainę skaičių sistemą: kiekvienas taškas tam tikrame laukelyje. Jei taškas baltas, toje vietoje yra dvejetainis skaičius 0, jei juodas – ten yra 1.

Sukamo GB kodo vertės keičiasi, todėl šio kodo sistema yra nepatikima. Geresnis yra QR –  greitojo atsakymo kodas (angl. Quick Response code), irgi sudaromas iš baltų ir juodų taškų.  Tokie kodai naudojami skirtingais tikslais: generuojant žurnalo numerius, adresus, vizitinių kortelių duomenis, telefono numerius ir t. t. Išmaniuoju telefonu galima nuskenuoti QR kodą ir jį iššifruoti. Galima greitai ir lengvai atpažinti QR kodo viršų ir apačią – juos rodo juodi kvadratai apatiniame kairiajame, viršutiniame kairiajame ir viršutiniame dešiniajame kampuose. Tad skenuojant kampu pasuktą kodą išmanusis telefonas teisingai iššifruoja skaičius.

QR kodo pavyzdys (QR kodas Bebro svetainės puslapiui bebras.lt):

Atsakymas
Teisingas atsakymas yra

Ar pagalvojote, kad teisingą atsakymą galima gauti ir be aritmetikos? Reikšmė, kurią gali įgyti vienas juodas laukelis yra vienetu didesnė už visų mažiausių galimų reikšmių sumą, pvz., 4 yra daugiau negu reikšmės, nurodytos vienu langeliu kairiau ir žemiau – 2 + 1 = 3, o 256 yra daugiau už reikšmes, nurodytas viršuje, vienu langeliu kairiau, t. y. 128 + 64 + 32 + 16 + 8 + 4 + 2 + 1 = 255.

Taigi, bendroji GB kodo reiškmė yra didžiausia tada, kai pats kodas yra pasuktas taip, kad kampinis juodas langelis yra višutiniajame kairiajame kampe.

Interaktyvi užduotis

 

 
Informacija atnaujinta 2015-12-03 07:50:57
Informuojame, kad nuo 2019 m. rugsėjo 2 d. Ugdymo plėtotės centro veiklas vykdo Nacionalinė švietimo agentūra. Ši interneto svetainė toliau nebus atnaujinama, tačiau visa informacija išliks aktyvi ir prieinama tol, kol bus perkelta į Nacionalinės švietimo agentūros interneto svetainę www.nsa.smm.lt.