Sandoris

Taškai: 6

Edgaras ieško buto išsinuomoti. Internete jis randa savo svajonių būstą – puiki vieta, o mėnesio nuoma kainuoja tik 250 eurų! Edgaras skubiai rašo elektroninį laišką  nuomotojui ir gauna tokį atsakymą:

Gerbiamas potencialus kliente,
dėkoju už Jūsų užklausą. Deja, šiuo metu esu užsienyje. Jei pervesite 500 eurų užstatą į mano banko sąskaitą Bahamose, Nr. BA46 1235 4444 1562 7777, išsiųsiu jums buto raktus, kad galėtumėte jį apžiūrėti. Užstatą atgausite, kai grąžinsite buto raktus. Kaip patvirtinimą, pridedu savo paso kopiją (žr. laiško priedą).
Pagarbiai
Francis

Edgaras prašo savo draugų patarimo. Kuriuo patarimu jis neturėtų pasikliauti?

A. Nepervesk šitam asmeniui pinigų. Tu negali patikrinti, ar šis asmuo, atsiuntęs paso kopiją, yra būsto savininkas.
B. Nepatikimas reikalas. Kadangi elektroniniame laiške nėra nurodytas adresas, kuriuo turėtum grąžinti buto raktus, reikėtų suabejoti, ar tikrai pervedus pinigus bus išsiųsti buto raktai.
C. Ieškok kito buto. Atsakymas el. paštu be asmeniško kreipimosi yra nepagarbus. Be to, nuomotojas nenurodė adreso, kurį būtų galima patikrinti. Neturėtum pasitikėti šiuo žmogumi.
D. Ramiai siųsk pinigus. Kadangi už buto raktus nuomotojas Francis reikalauja didelės užstato sumos, gali juo visiškai pasitikėti.
Paaiškinimas

Kad galėtų vykti internetinis verslas, reikia pasitikėti kita puse, tačiau, žinoma, ne aklai pasitikėti. Prieš sudarant bet kurį sandorį, privalu kritiškai įvertinti, kaip prisistato kita pusė, kokius savo duomenis pateikia. Reikėtų atidžiai apgalvoti ir visapusiškai įvertinti. Ar paslaugą siūlantis asmuo laikosi įprastų formalumų? Ar yra daromas spaudimas priimti jam palankų sprendimą? Ar yra kokia nors galimybė fiziškai susisiekti su paslaugos teikėju? Ar pateiktą informaciją galima patikrinti? Ar siūlomos apsaugos priemonės?

Atsakymas

Teisingas atsakymas – D.

Patarimu A teisingai pabrėžiama, kad paso kopija neįrodo, jog Francis yra siūlomo buto savininkas arba kad iš viso egzistuoja toks asmuo Francis. Grafikos rengyklės dabar tiek ištobulėję, kad galima nesunkiai padaryti paso kopiją.
Patarimu B teisingai pabrėžiama, kad Francio siūlomas būdas susitarti dėl nuomos nėra įtikinamai aiškus ir Edgaras negali pasitikėti, kad priešinga pusė laikysis susitarimo.
Patarimu C teisingai pabrėžiama, kad komerciniame sandoryje siekiant abipusio pasitikėjimo yra būtinas tam tikras formalumas ir abipusis informatyvumas, pavyzdžiui, būtina nurodyti adresą.
Remtis prielaida, kad kuo nors galima būtų pasitikėti vien todėl, kad nurodoma didelė užstato suma, nelogiška, tad patarimas D yra klaidingas ir juo visiškai negalima pasikliauti.

 

 
Informacija atnaujinta 2015-12-03 07:50:57
Informuojame, kad nuo 2019 m. rugsėjo 2 d. Ugdymo plėtotės centro veiklas vykdo Nacionalinė švietimo agentūra. Ši interneto svetainė toliau nebus atnaujinama, tačiau visa informacija išliks aktyvi ir prieinama tol, kol bus perkelta į Nacionalinės švietimo agentūros interneto svetainę www.nsa.smm.lt.