BEBRO konkurso užduotys 2018

 

Sesės ir brolio paslaptys

Taškai: 12

Lina ir jos brolis Aras mėgsta rašyti žinutes, kurios koduojamos jų sukurta kodavimo sistema. Vieną kartą Aras parašė sesei tokią žinutę:
AS ŠCFDM SŲSOI? – ICYE
Aras žinutes visada užbaigia parašydamas savo vardą. Koduojamos tik raidės, o kiti ženklai nekoduojami.
Naudodami tą pačią kodavimo sistemą, užkoduokite žodį ZYLĖ ir jo kodą įrašykite į laukelį.

Lietuviška abėcėlė
A Ą B C Č D E Ę Ė F G H I Į Y J K L M N O P R S Š T U Ų Ū V Z Ž 

Paaiškinimas
Atsakymas

ZJNH

Iššifruojant koduotus pranešimus, labai svarbu atkreipti dėmesį į jų struktūrą ir užuominas. Dažnai naudojamos įvairios spėlionės ( angl. cribs). Pavyzdžiui, Antrojo pasaulinio karo metu, bandant iššifruoti „Enigmos“ pranešimus, buvo atkreiptas dėmesys, kad oro prognozė buvo skelbiama kiekvieną dieną tuo pačiu metu, todėl buvo prasmės ieškoti žodžio „oras“.

Aro žinutės atveju iš karto aišku, kad raktas gali būti surandamas naudojant jo vardą. Tolesnis nagrinėjimas rodo, kad raidės yra perkeliamos tokia tvarka:

A + 12, keičiama į I

R + 13, keičiama į C

A + 14, keičiama į Y

S + 15, keičiama į E

Nagrinėjant žinutės pradžią, paaiškėja, kad pirma raidė nekeičiama, o toliau kiekviena raidė keičiama tolimesne raide nuosekliai padidinant perkėlimo skaičių vienetu. Todėl tikra žinutė yra:

AR RADAI KNYGĄ? – ARAS

Interaktyvi užduotis

 

 
Informacija atnaujinta 2017-11-13 16:52:39
Informuojame, kad nuo 2019 m. rugsėjo 2 d. Ugdymo plėtotės centro veiklas vykdo Nacionalinė švietimo agentūra. Ši interneto svetainė toliau nebus atnaujinama, tačiau visa informacija išliks aktyvi ir prieinama tol, kol bus perkelta į Nacionalinės švietimo agentūros interneto svetainę www.nsa.smm.lt.